Z pewnością zapładnianie roślin kwiatowych to temat, który został poruszony na wielu lekcjach biologii. Wiedza została przekazana, ale z rozumieniem czasami może być gorzej. Niektóre rzeczy naprawdę da się racjonalnie wytłumaczyć, w jak najprostszy sposób. Jednak, aby to zrobić trzeba zrozumieć istotę tego zjawiska, więc spróbujmy. Zapłodnianie jest procesem prostym, ale w przypadku niektórych roślin mamy do czynienia z podwójnym zapładnianiem kwiatów.
Struktura, która jest niezbędna do procesu podwójnego zapłodniania kwiatów to pylniki. Pylniki zawierają ziarna pyłu oraz zalążki. Wewnątrz nich jest gametofit żeński. W dojrzałym gametoficie żeńskim znajduje się komórka centralna oraz komórka jajowa i towarzyszące jej komórki pomocnicze – synergidy, które wraz z komórką jajową tworzą aparat jajowy zlokalizowany na biegunie mikropylarnym. Jak widać pierwszy etap zapłodniania u roślin, gdzie wymagane jest podwójne zapładnianie nie różni się niczym na razie od zwykłego zapłodniania.
W pierwszym etapie zapładniania dwie komórki plemnikowe dostarczone są do gametofidu żeńskiego dzięki łagiewce płytkowej, która uwalnia swoją zawartość w jednej z synergid. Plemniki są biernie wyrzucane do niewielkiej przestrzeni. Znajduje się ona pomiędzy aparatem jajkowym a komórką centralną. Po fazie spoczynku oraz mobilizacji łączą się one z komórkami docelowymi. Jak widać podwójne zapłodnianie roślin nie jest zjawiskiem skomplikowanym, ale przebiega dość długo niż przy zwykłym zapładnianiu. Jest naprawdę wiele zjawisk z biologi, o których zupełnie nie mamy pojęcia a powinniśmy je poznać ze względu na jego interesujący kształt.
Takich rzeczy niestety nie uczą na lekcjach biologii a szkoda, bo to bardzo interesujące zjawisko. Naprawdę wiele roślin jest zapłodniane w sposób podwójny, ale tak naprawdę nigdy tego nie zauważyliśmy. Część roślin niestety nie znajduje się na terenie Polski i nie bardzo mamy porównanie jak to przebiega w przypadku innych roślin. Jak wcześniej zostało wspomniane to zjawisko jest naprawdę interesujące i z pewnością możemy sięgnąć po literaturę, aby uzyskać więcej informacji chociażby o gatunkach, gdzie zachodzi zjawisko podwójnego zapłodniania. W szkole na biologii uczymy się tylko podstaw, ale jeśli nas to interesuje to po lekcjach czy pracy możemy sięgnąć po odpowiednią literaturę. W tym przypadku warto pogłębiać swoją wiedzę, bo im więcej czytamy tym więcej rzeczy jesteśmy w stanie zapamiętać. Naprawdę warto.
Rośliny, u których możemy zaobserwować zjawisko podwójnego zapłodniania to chociażby u roślin okrytozalążkowych. Polega to na tym, że wnikają aż dwa jądra komórkowe (z tego względu jest nazywane podwójnym zapładnianiem)wnikające do woreczka zalążkowego. Rośliny okrytonasienne to na przykład wiśnia, pszenica, fasola, róża. Podczas łączenia komórek dochodzi do przekazania potomstwu czynników dziedziczenia zawartych w gametach (genów) pochodzących od obydwu organizmów rodzicielskich. Odpowiednikiem zapłodnienia w przypadku człowieka jest ciąża. Zapłodnienie dzisiaj jest postrzegane jako proces ciągły. Jest to pewien przedział czasu, kiedy roślina czy też kobieta ma „płodny okres” ale trudno powiedzieć dokładnie jaki to moment.