Koty – to obok psów nasi towarzysze życia i współlokatorzy. Wielu z nas ma przynajmniej jednego, to znaczy – jest poddanym przynajmniej jednego. Jakie obowiązki mają właściciele kotów, jak powinni o nie dbać i jak pogodzić swoje wspólne potrzeby na niewielkiej przestrzeni – o tym wszystkim poczytacie Państwo tylko u nas. Zacznijmy od tego, że kot jest znacznie mnie wymagającym zwierzęciem niż pies, ale tylko pozornie. Z kotem po prostu nie trzeba wychodzić na spacery. Wszystko inne jak najbardziej się pokrywa i wymaga dużej uwagi ze strony właściciela.
Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta – niezwykle empatyczne, pełne kojącej energii. Niestety są wrażliwe również jeśli chodzi o ich zdrowie. Każdy właściciel – obecny i przyszły – powinien zapewnić pupilowi regularne wizyty u weterynarza. Na co najczęściej cierpią koty?
– choroby układu moczowego – do najważniejszych należy kamienie nerkowe, problemy z pęcherzem oraz kamienie struwitowe. Najczęściej ujawniają się one u kotek. Kamienie biorą się z nadmiaru bakterii w układzie moczowym, bakterii, które powodują niewłaściwe pH – sprzyjające namnażaniu się chorobotwórczych patogenów. Kotki z chorobami układu moczowego bardzo często posikują – nie siusiają do kuwety, ale na pościel, na podłogę. Wszystko przez to, że kuweta i oddawanie moczu kojarzy się z dużym bólem i dyskomfortem. Dla właściciela – człowieka to sygnał, że jak najszybciej powinien udać się z kotem do weterynarza, za żadne skarby świata nie powinien zaś karać kota za takie zachowanie bijąc go czy krzycząc na niego. Z reguły można bardzo szybko powrócić do normalności – najczęściej wystarczy antybiotyk i odpowiednia karma aby kot stanął na nogi.
– stres – niektórym może wydać się to nawet śmieszne, ale koty to niezwykle wrażliwe zwierzęta, które nawet mieszkając w domu i mając zapewnioną najlepszą opiekę na świecie, potrafią żyć w ciągłym stresie. Bardzo łatwo można to zauważyć po ich zachowaniu, po ich sposobie bycia. W stresie mogą niszczyć meble, sikać poza kuwetę, nie chcą się bawić a nawet bywają agresywne. Na zminimalizowanie stresu powstały specjalistyczne karmy. Jeśli one nie pomagają, niestety trzeba przeprowadzić dość kosztowną terapie przy udziale kociego behawiorysty. Zazwyczaj tak podjęta pomoc przynosi szybkie i bardzo pozytywne rezultaty i wszyscy czują się lepiej.
– rójka – to coś, co spotyka niewysterylizowane kotki i jest bardzo męczące – zarówno dla samego zwierzaka jak i dla właściciela. Rójka potrafi przydarzać się mieszkającej w domu kotce nawet co miesiąc. Polega na wzbudzonej popędowości. Kotka nie chce wtedy jeść, staje się bardzo przymilna, miauczy i wymusza różnego rodzaju pieszczoty. Nam się wydaje, że jest bardzo słodka, dla niej to niestety cierpienie, zwłaszcza jeśli nie może zaspokoić swoich potrzeb. Jedynym skutecznym rozwiązaniem w tej sytuacji jest jej sterylizacja. Należy wykonać ją do ukończenia przez kotkę drugiego roku życia. Sterylizacja pozwala także uchronić kotkę przed wieloma chorobami, które mogą pojawić się po latach, w tym przed śmiertelnym ropomaciczem.
Reasumując – koty, to wyjątkowe zwierzęta, które potrafią obdarzyć człowieka bardzo wyjątkowym uczuciem. Możliwe jest wspólne życie pod jednym dachem, ale pod warunkiem, że będziemy szanować kota.