Biologia na poziomie mikro-organicznym

Biologia to nauka o życiu i funkcjonowaniu organizmów żywych. Dzieli się ona na wiele różnych działów, które z kolei dzielą się na inne działy. Dzieje się tak dlatego, że biologia to bardzo złożona i obszerna nauka. Świat organizmów żywych jest również bardzo złożony. Obejmuje on przecież rośliny, zwierzęta oraz drobnoustroje. A ile jest gatunków roślin i zwierząt? Bardzo dużo. Warto tutaj wspomnieć o dziale biologii, który zajmuje się mikroorganizmami oraz wirusami. A jest nim mikrobiologia.

Mikrobiologia to biologia na poziomie mikroorganizmów. Zajmuje się ona badaniem bakterii, grzybów, porostów oraz wielu innych mikroorganizmów. Mikrobiologia dzieli się na wiele działów. Podobnie wyróżnić można wiele jej działów. Mikrobiologia ogólna to charakterystyka najbardziej podstawowych pojęć z dziedziny mikrobiologii. Wyróżnić tutaj można anatomię, fizjologię, rozmnażanie, środowiska życia drobnoustrojów. Ponadto istnieje również mikrobiologia szczegółowa. Zajmuje się ona systematyką drobnoustrojów z uwzględnieniem najnowszych odkryć. Oznacza to, że systematyka jest od czasu do czasu aktualizowana.

Mikrobiologia przemysłowa – to dział który zajmuje się wykorzystaniem drobnoustrojów w przemyśle. Okazuje się, że drobnoustroje mogą być wykorzystywane w przemyśle. Chodzi tu o przemysł : farmaceutyczny, kosmetyczny, browarniczy, winiarski, piekarniczy, chemiczny oraz oczyszczanie ścieków. Mikrobiologia przemysłowa bada i dostosowuje procesy metaboliczne oraz właściwości drobnoustrojów do zastosowań przemysłowych.

Mikrobiologia weterynaryjna – bada w jaki sposób drobnoustroje chorobotwórcze wpływają na zwierzęta.

Mikrobiologia lekarska – to dział mikrobiologii powiązany z medycyną. Bada wpływ mikroorganizmów na inne organizmy żywe, takie jak zwierzęta, rośliny, a także na ludzi. Zajmuje się również opisywaniem czynników etiologicznych chorób, przebiegiem chorób, a także profilaktyką oraz leczeniem.

Mikrobiologia środowiskowa – ten dział zajmuje się badaniem jaki wpływ mają drobnoustroje na nieożywione oraz ożywione elementy środowiska. Ponadto bada jak te elementy wpływają na mikroorganizmy. Oprócz tego mikrobiologia środowiskowa bada środowiska, w których występują drobnoustroje. Dotyczy to również najbardziej wymagających z nich. A niektóre potrafią żyć i rozwijać się w głębinach oceanów, na pustyniach, gorących jeziorach w Stanach Zjednoczonych i tak dalej. Ponadto ten dział mikrobiologii posiada pewne znaczenie praktyczne. Ponieważ bada on w jaki sposób można wykorzystać drobnoustroje do oczyszczania ścieków oraz odradzania terenów jałowych.

Mikrobiologia ma wiele działów. Działy te badają funkcjonowanie, rozwój oraz zastosowanie i znaczenie drobnoustrojów w różnych dziedzinach. Ponadto zajmuje się ona badaniem i klasyfikowaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Drobnoustroje mają wpływ na powstawanie, rozwój i przebieg wielu chorób. A my musimy wiedzieć, jak im zapobiegać, jak się przed nimi uchronić, a jeśli już zachorujemy to jak mamy się wyleczyć i jakie mogą być powikłania.