Jak ugryźć molekuły?

Rok szkolny za pasem, powoli oswajamy się z myślą, że przemijające wakacje stały się historią, a obowiązki szkolne wzywają. Po upłynięciu „okresu osłonowego” przyjdzie czas na pierwsze sprawdziany i jak to mówią, znowu się zacznie. Jak zatem przyswoić wiedzę taką jak biologia molekularna? Co może być ciekawego w replikacji DNA czy działaniu hormonów? Odpowiedź może być zaskakująca. Zasadniczo wszystko może być interesujące, jeżeli tylko będziemy mieli do tego odpowiednie nastawienie.

Biologia molekularna to dział biologii zajmujący się życiem na poziomie makromolekuł. Czym zatem są makromolekuły? Otóż przede wszystkim są to kwasy nukleinowe i białka, czyli to, co nas tworzy. Ten dział nauki łączy w sobie kilka dziedzin takich jak biofizyka i biochemia, czyli jest dość skomplikowany, ale odpowiada też na wiele frapujących pytań. Przyswajanie wiedzy z zakresów takich jak biologia molekularna łączy się ze zrozumieniem wielu zjawisk, które mają miejsce na innych lekach niż tylko biologia.

Chociażby replikacja DNA- mechanizm, który jest podstawą istnienia i ewolucji. Gdyby nie replikacja- pomnażanie materiału genetycznego, którego istotą jest by został rozdzielony w sposób losowy (dzieje się to za sprawą podziału komórki, która w sposób przypadkowy rozdziela chromosomy), nie byłoby w nas niczego oryginalnego, każdy człowiek byłby dokładnie taki sam. Wygląd, emocje, motywacje, wszystko przeżywalibyśmy w jednakowy sposób. To taka perspektywa wydaje się być niezwykle nudna! Właśnie uświadomienie sobie takich faktów sprawia, że biologia molekularna, otwiera przed nami niezwykle ciekawy świat, w którym warto się zagłębić.
Replikacja, zatem rozpoczyna się rozplątaniem podwójnej nici polinukleotydowej- DNA. Rozwinięte nici stanowią matrycę do syntezowania kolejnych-komplementarnych łańcuchów przy pomocy polimerazy DNA. Tym sposobem z jednego łańcucha DNA otrzymujemy 2 jego kopie. Aby replikacja DNA mogła zaistnieć, muszą być spełnione przynajmniej trzy warunki: musi istnieć odpowiednia ilość nukleotydów; łańcuch DNA musi zostać dokładnie odczytany; podczas procesu replikacji musi zostać zachowana zasada komplementarności. Łańcuchy DNA tworzą, więc chromosomy, w których to zawarta jest cała informacja genetyczna. Rozdziałem chromosomów w podziałach komórkowych zajmuje się między innymi dział biologii-cytologia.

Jednym z kluczowych osiągnięć, jakimi może pochwalić się biologia molekularna jest umiejętność klonowania łańcuchów DNA, wynikające chociażby z wiedzy o replikacji łańcuchów DNA i przełożeniu tego na środowisko biotechnologiczne.

Studenci poznający ten dział biologii, wybierają go z pasji, ponieważ wiedzą, że dalsze poznawanie życia na poziomie molekularnym może przynieść w przyszłości ciekawe i niesamowicie praktyczne rozwiązania.

Jest wiele innych ciekawych mechanizmów, jakimi zajmuje się biologia molekularna. Swoje zastosowanie jednak znajduje głównie w badaniach genetycznych, ponieważ odpowiada na wiele pytań dotyczących dziedziczenia poszczególnych cech, chorób czy też mutacji. Rozwój tej nauki stanowi podstawę dla przyszłości medycyny, kryminalistyki, rolnictwa czy ogólnie pojętej biotechnologii. W dzisiejszych czasach badania nad molekułami i genetyką mocno ingerują w nasze życie codzienne. Warto, zatem zainwestować w wiedzę na ten temat, jeżeli nie dla poszerzania własnych horyzontów to chociażby dla przyszłych perspektyw zawodowych, które akurat w tych dziedzinach malują się w wyjątkowo jasnych barwach.